2.2. Az időzítő használata
Egy kicsit utána néztem az időzítős vagyis stopperórás módszernek, amelyet szeretnék több részben szeretnék megosztani veled.
Az első link, amelyet ma ajánlok angol nyelven olvasható: http://www.mumsjugglingact.com/cleaning-using-the-timer-method/
Ebben a blogbejegyzésben Jana Kingsford azt javasolja, hogy ragadjunk tollat és papírt, és írjuk össze a ház különböző helyiségeit csoportosítva:
vizes területek
- konyha
- fürdőszoba
- WC
- mosókonyha
- étkező
- iroda
- gyerekszoba # 1
- gyerekszoba # 2
- fő hálószoba
- nappali
szabadban
A kérdés, hogy mennyi időt akarunk takarításra szánni. Ezt az időmennyiséget kell elosztani a helyiségek számával, ami Jana példájában 11. (Ilyenkor örülök, hogy nem lakunk nagy házban).
1 óra takarítás / 11 szoba = 6 perces időzítő
2óra / 11 szoba = 11 perces időzítő
3 óra / 11 szobával = 16 perces időzítő
A szerző javasol némi koffeinbevitelt, zenét és egy pár edzőcipőt a jobb teljesítmény elérése érdekében. A takarítószerek összerakása után, nincs is más hátra, mint beállítani a telefonon a stoppert.
A módszer nem tűnik rossznak, de ennyi helyiségnél 1 óra nem tudom, mire elég. Reálisnak ebben az esetben a 3 óra tűnik, hacsak nem egy szuper rendes kégliről van szó, ahol csak egy-egy tárgyat kell arrébb rakni. Azt sem tudom elképzelni, hogy mit lehet elvégezni 6 perc alatt a konyhában… Mivel a helyiségeket nem egyformán használjuk, és nem egyforma a méretük, ezért szerintem nem muszáj ugyanannyi időt szánni mindenre. A terasznak lehet, hogy elég egy gyors söprés, de a nappali, amit mindenki használ, vagy a konyha, ha főznek és esznek benne, egy kicsit több időt igényelhet. Az sem fontos, hogy mindent egyszerre takarítsunk ki rekordidő alatt.
Kíváncsi vagyok, mi a véleményed erről?
antikaotika
Sajnos ma is én vagyok az ördög ügyvédje:
Koffein, edzőcipő, szívdobogás, kardioedzés? Te jó ég, nincs elég stressz egy nap az életünkben? Ott, ahol 6 perc alatt rendet lehet rakni, valljuk be, nincs is igazi rendetlenség. No és 15 perc alatt ez egész házban? Én javaslok egy másik kísérletet is: az is mérjük le, hogy az így összehozott rendet mennyi időre tudod megtartani! Ez valóban nagyon jó módszer arra, hogy szükség esetén glancba vágjuk a házat, de nem tudom elképzelni úgy, mint a folyamatos rendben tartás eszközét.
Vedd úgy, hogy ez stresszlevezető! Az eredmény, ha látványos, megkímél a további stressztől. A 6 perc nekem is gyanús, de előtte próbáljuk ki! Lehet, hogy ha betartanánk, elég lenne ennyi is naponta. Te már kipróbáltad?
A kísérletedről: lényegtelen, hogy 6 perc vagy egy óra a takarítás (nálunk), 5 perc alatt újratermelődhet a káosz. A 15 perces időzítős játék és a blogírás után felpillantva láttam, hogy megint be van borítva a föld, de azt már egy perc alatt megoldottam: szóltam a gyerekeknek. 🙂