Papír csomagolás vagy a lebomló műanyag csomagolóanyag a jó választás a környezet szempontjából?

Papír csomagolás vagy a lebomló műanyag csomagolóanyag a jó választás a környezet szempontjából?

A lebomló műanyag elsőre kedvező alternatívának tűnik, nem kell eltérni a korábban megszokott mechanizmusoktól, csupán egy inkább környezetbarát, inkább lebomló lehetőség nyílik meg ezzel.

Fontos azonban tudni, hogy a vevők nem igazán tudnak vele azonosulni, nem igazán látják a különbséget a műanyag lebomló csomagolóanyag és a hagyományos műanyag csomagolóanyag között. Ráadásul, a lebomló műanyag csomagolóanyag is lassan bomlik le, különösen akkor, ha nem ipari körülmények között kezeljük. Ha pedig  elássuk mélyen a földbe majdnem ugyanúgy viselkedik, mint a hagyományos műanyag tasak. Ráadásul külön kell gyűjteni , mert a hagyományos szelektívgyűjtőkbe vagy kukákba nem szabad belerakni.

Tehát a lebomló bioműanyagok is hiába kapnak „komposztálható” jelölést, házi komposztálókban nem bomlanak le, mivel a teljes lebomláshoz szükséges hőmérséklet nem megfelelő, és a keletkező mikroműanyagok is szennyezik a komposztot. Nem véletlenül tiltja több helyen a települési hulladékról szóló törvény a bioműanyagok házi komposztálását. 

A Transpack cikkében részletesen olvashatunk a biopolimerek, bioműanyagokkal kapcsolatos kételyekről, problémákról, mivel a  tudomány jelenlegi állása szerint a lebomló bioműanyagok hulladékként történő kezelése nem megoldott, és nem várhatjuk tőlük a megoldást a csomagolási hulladék csökkentésére, mivel a bioműanyagok jelenleg 30-50%-kal drágábbak, mint a csomagoláshoz használt tömegműanyagok.

A bioműanyagok felhasználását tekintve kétség kívül vannak hiánypótló alkalmazások, például kertészet, fedőfóliák, virágcserepek, szemeteszsákok, vendéglátás, kerti bútorok. 

NEM ALKALMASAK  ÉLELMISZER CSOMAGOLÁSRA

A bioműanyagok nem megfelelőek csomagolásra, különösen élelmiszerekhez, de más mindennapi használatra szánt fogyasztási cikkekhez sem. Mivel ezek a csomagolóanyagok nem alkalmasak forró töltésekre, rossz a hőállóságuk, gyenge az oxigén-, vízgőz-, és aromazárásuk, nagyon elmaradnak a mai szabványos tömegműanyagoktól, így az élelmiszerek romlását nem tudják megakadályozni.

Az az elképzelés tehát, hogy a bioműanyagok jelentik a „műanyagprobléma” megoldását, nem igazolódott be. Mi lehet a környezetbarát megoldás, ha megfelelő, lebomló csomagolást keresünk?

KÖRNYEZETBARÁT PAPÍR CSOMAGOLÁS

Így tehát a lebomló műanyag esetleg egy áthidaló lehetőség vagy kezdeti alternatíva lehet, de nem érdemes ezzel hosszú távon számolni, hiszen nem hozza meg azt a kívánt óriási áttörést, amit a papírszatyrok, papírzsákok, kartondobozok, papírtasakok és egyéb papír csomagolóanyagok kínálnak.

Léteznek továbbá ehető lebomló csomagolások, például a cukornád dobozok vagy evőeszközök, de ezek még nem igazán elterjedtek és a felhasználási területük is nagyon speciális.

MELYEK A PAPÍR ELŐNYEI KÖRNYEZETBARÁT CSOMAGOLÓANYAGKÉNT?

A cikk folytatását itt olvashatod: KÖRNYEZETBARÁT CSOMAGOLÁS – LEBOMLÓ CSOMAGOLÓANYAGOK


Az egész országban elérhető környezetbarát csomagolóanyag:


Online rendelés: tasak-webaruhaz.hu

KÉRED A HÁZTARTÁSI TÚLÉLŐKÖNYV

Háztartási túlélőkönyv

INGYENES 

HANGOSKÖNYV SOROZATÁT?

Ha IGEN, akkor add meg az e-mail címed, és már küldöm is.

⇓ ⇓⇓ ⇓⇓ ⇓

 

Túlélő háztartás. Egyszerűen jobb – jobb egyszerűen. Mit jelent ez?

  1. Két út, egy cél – úton a túlélő háztartás felé
  2. Zsuzsa megváltoztatja az életét – egy majdnem igaz történet
  3. Időbeosztás – az eltűnt órák nyomában
  4. A kevesebb több. A selejtezés áldásairól
  5. Egy mindenkiért – mindenki egyért
  6. A takarítás (nem) végtelen történet
  7. Nagymosás, ahogy nagyanyáinktól láthattuk
  8. A Heti Bevásárlás
  9. A Konyha Meghódítása…

 

Kérem az ingyenes hangoskönyvet erre az e-mail címre:

Ha szeretnéd elolvasni az eredeti könyvet, akkor rendeld meg kedvezményesen itt –> Harmat Kiadó

 

Powered by WordPress Popup