Japán teakultúrája

Japánnak egy rendkívül kifinomult teakultúrája van. Buddhista szerzetesek Eichū, Siachō és Kūkai tették népszerű itallá a IX.században. Eleinte főként gyógyászati okokból használták, de az évek során egy relaxációs ceremónia részévé vált. Ennek oka, hogy a teaivást a Zen életmóddal kapcsolták össze.

A japán teaszertartást a teakertben egy teapavilonban tartották. Mielőtt a résztvevők beléphetnének a kertbe előtte le kell venniük a cipőjüket és egy öltözőhelyiségben át kell öltözniük. A vendégek egy egyszerű kimonót kapnak, fehér zoknit és papucsot. Minden más felesleges tárgynak az öltözőben kell maradnia. Ezután a vendégek továbbléphetnek egy helyiségbe, ahol várnak, amíg a gazda jelet ad nekik és elmondja, hogy minden szükséges előkészület megtörtént.

Tokonoma pavilon

Amikor elérkezik az idő, akkor a vendégek a teakerten átsétálnak a teapavilon felé. Belépés előtt megmossák a kezüket egy speciális tálban. Maga a pavilon is egy nagyon figyelemre méltó , kicsi, és letisztult épület. A vendégek lehajolnak és letérdelnek amikor belépnek az alacsony bejáraton keresztül. Ez a pozíció a tiszteletet és az alázatot fejezi ki, és hogy ezáltal minden rangbeli vagy osztálybeli különbség elmosódik.

A pavilon belseje nincsen díszítve a Tokonoma kivételével. Ez egy apró fülke,ahova nem szabad belépni. Régebben a Tokonomát még kidíszítették, ilyen módon is kifejezve a teaszertartás különlegességét, egyediségét  vagy akár a politikai hovatartozást is. Napjainkban a helyiséget gyakran díszítik virágokkal vagy buddhista tárgyakkal.

A szertartás

A teaszertartást a hagyományok szerint egy úgynevezett cha-shiatsu szobában tartják. Minden vendégnek kijelölt helye van, melyet illik térdelő pozícióban elfoglalni. A legfontosabb vendégek a Tokonomának háttal kapnak helyet, mivel a házigazda célja nem a ház díszeivel való fitogtatás, hanem a tisztelet megadása a vendégek felé, ezért ezt az alázat jelének is tekintik.

Mielőtt isznak a teából, előtte kis előételeket és japán bort szervíroznak. Azalatt az idő alatt, amit a vendégek az étkezéssel és az ivással töltenek, a házigazdák elvégzik a végső előkészületeket. A házigazda megtisztítja az összes edényt és egy tálba zöld teaport tesz. Ezután vizet ad hozzá, amelyet lassan elkever. Ezeket a mozdulatokat nagy odafigyeléssel és tisztelettel végzi el a ház ura. Mikor a házigazda elkészül, a tea a vendégek számára bemutatásra kerül.

Ne feledje: a tea ivásának is meg vannak a szabályai. Jobb kézzel illik odanyúlni a csészéért és aztán áttenni a bal kézbe. Forgassa  a csészét a kezében, úgy, hogy a végén a teáscsésze legszebben díszített oldala a többi vendég felé mutasson. Csak ezután illik kortyolni a teából a hagyományok szerint.

Amikor az utolsó kortyokat issza a teából, azt mindenképpen hangos szürtyögéssel tegye az elismerése jeléül. Amikor a teaszertartás véget ért, minden tárgy gondosan tisztításra és a helyére kerül.

A házigazdák és a vendégek számától függően egy ilyen teaszertartás akár 5 órán át is tarthat.

Ön is kedvet kapott egy igazi tea szertartás elvégzéséhez ? Válogasson a Bellix Design japán stílusú kollekciói között és hívja meg Ön is barátait, családját egy különleges, japán teadélutánra. Látogass el honlapunkra www.bellixdesign.com

KÉRED A HÁZTARTÁSI TÚLÉLŐKÖNYV

Háztartási túlélőkönyv

INGYENES 

HANGOSKÖNYV SOROZATÁT?

Ha IGEN, akkor add meg az e-mail címed, és már küldöm is.

⇓ ⇓⇓ ⇓⇓ ⇓

 

Túlélő háztartás. Egyszerűen jobb – jobb egyszerűen. Mit jelent ez?

  1. Két út, egy cél – úton a túlélő háztartás felé
  2. Zsuzsa megváltoztatja az életét – egy majdnem igaz történet
  3. Időbeosztás – az eltűnt órák nyomában
  4. A kevesebb több. A selejtezés áldásairól
  5. Egy mindenkiért – mindenki egyért
  6. A takarítás (nem) végtelen történet
  7. Nagymosás, ahogy nagyanyáinktól láthattuk
  8. A Heti Bevásárlás
  9. A Konyha Meghódítása…

 

Kérem az ingyenes hangoskönyvet erre az e-mail címre:

Ha szeretnéd elolvasni az eredeti könyvet, akkor rendeld meg kedvezményesen itt –> Harmat Kiadó

 

Powered by WordPress Popup